20
07
2024
18: 00: 00
GÖSTERGE NET AKTİF DEĞER
3109,7890 TL % 0,00
QNB Finans Portföy Amerikan Doları Yabancı Borsa Yatırım Fonu
33,0560 TL % 0,00


Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa Yatırım Fonu, bir endeksi baz alan, baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan ve payları borsalarda işlem gören yatırım fonlarıdır.

Borsa Yatırım Fonları hisse senetlerinin yüksek likidite ve kolaylıkla alınıp satılabilme özelliği ile yatırım fonlarının riski dağıtma, yatırım yaptığı piyasaların getirilerinden yatırımcıları yararlandırma gibi özelliklerini birleştirmektedir.

BIST’te işlem yapma yetkisi olan yetkili aracı kurumlardan ve aracı kurum acentesi olan tüm bankalarda açılmış bir yatırım hesabınız varsa BIST seans saatleri içerisinde dilediğiniz zaman borsa yatırım fonu alabilirsiniz.
Borsa Yatırım Fonlarında yapılan işlemlerin takası da T+2 olarak gerçekleştirilmektedir.
Borsa Yatırım Fonları diğer yatırım fonlarında olduğu gibi tüm varlıklarını Takasbank’da saklar ve güven altındadır.

Türk Sermaye Piyasaları ilk Borsa Yatırım Fonu ile Ocak 2005'te Finasbank A.Ş. DOW JONES İstanbul 20 A Tipi Borsa Yatırım Fonu ile tanıştı.

Net Aktif Değer,
gün sonunda ilan edilen fon fiyatıdır.

Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer,
borsa yatırım fonlarının anlık net aktif değeridir. Açıklandığı andaki piyasa koşullarına göre yaklaşık olarak fonun değerini gösterir.

İşlem fiyatı,
borsa yatırım fonunun BIST’te alınıp satıldığı anda oluşan fiyattır.

Gösterge Niteliğindeki Portföy Kompozisyonu,
borsa yatırım fonunun belirli bir pay sayısına denk gelen portföy yapısıdır. Bu sayede yatırımcı örneğin 50,000 fon payına denk gelen portföy kompozisyonunu takip ederek hangi portföy yapısına ortak olduğunu son derece şeffaf şekilde takip edebilmektedir.


Borsa Yatırım Fonları’nın Avantajları

İşlem Kolaylığı:

Borsa yatırım fonları BIST’in işleme açık olduğu her gün seans saatleri içerisinde hisse senetleri ile aynı şekilde alınıp satılabilmektedir.

Düşük Maliyet:

Borsa yatırım fonları, düşük maliyetle işlem gören ürünlerdir.
Yatırım fonları ile karşılaştırıldığında, borsa yatırım fonları oldukça düşük bir maliyetle yatırımcılara yatırım imkanı sağlar. Bireysel ve kurumsal (yerli/yabancı) yatırımcılar BIST’ten borsa yatırım fonları için yaptıkları işlemlerde sadece aracı kurumların tahsil ettikleri işlem komisyonunu ödemektedirler.

Şeffaflık:

Borsa yatırım fonlarının takip ettikleri endeksin her işlem günü gösterge niteliğindeki portföy kompozisyonları açıklanmaktadır. Yatırımcılar sahip oldukları borsa yatırım fonları paylarının hangi varlıklardan oluştuklarını kolayca günlük olarak takip edebilirler.

Sürekli İzleme İmkanı:

Borsa yatırım fonlarında BIST seans saatleri içerisinde 15 saniyede bir gösterge niteliğinde net aktif değer açıklanmaktadır. Bu sayede yatırımcılar değişen piyasa koşullarına ve hisse senedi fiyatlarının, fonun net aktif değerini ne oranda etkilediğine ilişkin fikre sahip olabilirler.

Borsa Yatırım Fonlarının Diğer Yatırım Fonlarından Farkı:

- BIST’te aynı bir hisse senedi gibi alınıp satılabilirler.
- Sık aralıklarla net aktif değerleri açıklanır.
- Portföy kompozisyonları her sabah ilan edilir.
- Yönetim ücreti çok daha düşüktür.
- Borsa yatırım fonları kapanış fiyatlarından değerlenir.